בג"ץ החליט: תמ"א 38 לא תבוטל

תמ"א 38 היא תכנית מתאר ארצית לחיזוק בניינים מפני רעידת אדמה. כדי לתת כדאיות כלכלית לתכניות החיזוק, החוק קבע שורה של תמריצים תכנוניים, כלכליים ומיסויים.

מאז אישור תמ"א 38 על ידי המועצה הארצית לתכנון ובניה, נעשו 4 תיקונים לתמ"א 38 המקורית. התיקון האחרון – תיקון 3א – היה בחודש 12/16.

היום תמ"א 38 מאפשרת חיזוק של הבניין הקיים (מסלול המבנה הקיים) או הריסת הבניין הקיים והקמת בניין מחוזק (מסלול הבנייה מחדש – תיקון 2 לתמ"א 38).

תמ"א 38 מאפשרת להוסיף קומות בניה לפי מספר הקומות הקיימות בבניין:

  • בניין עם קומה אחת: אפשר תוספת של 1.5 קומות מורחבות.
  • בניין עם 2 קומות: תוספת של 2.5 קומות מורחבות.
  • בניין עם 3 קומות: תוספת של 3 קומות מורחבות.
  • בניין עם 4 קומות או יותר: תוספת של 3.5 קומות מורחבות.

קומה מורחבת היא קומה קיימת אחרי הרחבה של 13 מ"ר וממ"ד.

מאז תיקון 3 לתמ"א 38, בעלי הדירות במסלול הבנייה מחדש נהנים מ"כפל זכויות". הם יכולים ליהנות מזכויות בניה גם לפי התכנית המפורטת שחלה על הבניין וגם לפי תמ"א 38.

גם ההליך התכנוני הוא פשוט יותר. תמ"א 38 מאפשרת מתן היתר בנייה ללא צורך בתכנית מפורטת. הוועדה המקומית לתכנון ובניה מוסמכת לתת את היתר הבניה. תמריצים אלו חוסכים זמן וכסף.

על תוספת הבניה לפי תמ"א 38, יש הטבות מס משמעותיות: פטור מהיטל השבחה, פטור ממס שבח ופטור ממס רכישה.

במסלול חיזוק המבנה הקיים, אפילו אם הוועדה המקומית לתכנון ובניה מאפשרת את חיזוק המבנה לפי לתכנית המפורטת, היתר הבניה ייחשב כאילו ניתן לפי תמ"א 38. במילים אחרות, היתר בניה לפי תכנית מפורטת במסלול הבנייה מחדש ייהנה מפטור מהיטל השבחה.

בעתירה לבג"ץ, מרכז השלטון המקומי והעותרים האחרים ניסו לבטל הטבות רבות בתמ"א 38. כל הטענות שלהם נדחו בפסק דין שניתן ביום ‏טז' באב תשע"ז (‏08/08/17 למניינם).

כל התמריצים וההטבות של תמ"א 38 נשארים בתוקף ומגדילים את הכדאיות הכלכלית של פרויקטים תמ"א 38.

לבעיה משפטית בתחומי התמחותנו, התקשרו 02-6422295.

© נפתלי רובין, משרד עורך דין ונוטריון