תכנוני מס במס רכישה

בקניית דירת מגורים בארץ, הקונה צריך לשלם מס רכישה בגובה 8% ממחיר הדירה. או יותר לדוגמה, בקניית דירה של 1,500,000 ₪, מס הרכישה הוא 120,000 ₪ !

אדם שיש לו דירה אחת לא עושה ספקולציות והוא בדרך כלל, גר בדירה שהוא קנה. בגלל זה, החוק קובע שבעל דירה יחידה משלם פחות מס רכישה: 0% עד ל-1,623,320 ₪ ומעל סכום זה, 3.5% (אחוד המס גדל אחר כך ככל שהמחיר יותר גבוה). בדוגמה שלנו, מי שקונה דירה של 1,500,000 ₪ שזו דירתו היחידה לא ישלם מס רכישה. חיסכון של 120,000 ₪ !

מה הקונה יעשה אם יש לו כבר דירה אחרת ?

לפי החוק, דירות מסוימות לא נחשבות כדירה נוספת בנושא מס רכישה (לדוגמה, דירה עם דייר מוגן מלפני 1997…). לכן, למרות שיש לקונה דירות נוספות, הוא ייחשב כקונה דירה יחידה וייהנה ממס רכישה אפסי או מאוד נמוך.

עוד טיפ. קונה שמוכר את דירתו הקודמת תוך 18 חודשים מתאריך הקניה של הדירה הנוכחית (אם הקניה היא מקבלן, התקופה אחרת) נחשב, לגבי הדירה הנוכחית, כבעל דירה יחידה בנושא מס רכישה.

אחרי הגשת ההצהרה שהוא מתחייב למכור את הדירה הקודמת, רשות המסים יקפיאו את המס רכישה עד שהקונה ימכור את דירתו הקודמת. כשהקונה ימכור את הדירה, הוא יודיע מיד לרשות המסים ורשות המסים יקבעו את סכום המס של הדירה הנוכחית לפי מדרגות המס של דירה יחידה. אם הקונה זקוק לאישור מהטאבו ועדיין לא מכר את הדירה הקודמת, יש פתרונות שמאפשרים לקבל אישור לטאבו לפני המכירה של הדירה הקודמת.

מה עם קבוצת רכישה ?

בעבר, מי שהיה קונה מגרש בקבוצת רכישה היה משלם מס רכישה רק על מרכיב הקרקע (6% על מחיר הקרקע במקום 8% על מחיר כל הדירה). היום, רשות המסים רואים את הקניה כקניה של דירה בנויה ומחייבים במס רכישה בהתאם לכך. יחד עם זאת, כאשר מדובר בקניה של דירה יחידה, עד לשווי של נכס בנוי של 1.6 מיליון ₪ , מס הרכישה הוא 0%.

כאשר המכירה היא ללא תמורה ובין קרובי משפחה, הקונה יכול לחסוך, בתנאים מסוימים, עד 66% ממס הרכישה.

יש עוד הטבות מס לקבוצות מיוחדות: עולים חדשים ונכים שנהנים מאחוז מס נמוך במיוחד של 0.5% במקום 8% בתנאים מסוימים. חיסכון של עשרות אלפי שקלים. ההטבה לעולה חדש חלה גם על קניית נכס עסקי שמשמש לפרנסתו של העולה החדש ולא רק על דירת מגורים.

מומלץ מאוד לאדם שמתכנן קניה של מספר דירות לעשות בדיקה של המסים לפני הקניה הראשונה כדי לחסוך מס רכישה בסכומים משמעותיים.

לכל בעיה משפטית בתחומי התמחותנו, התקשרו 02-6422295

© נפתלי רובין, משרד עורך דין ונוטריון